Нічні судоми ніг у літньому віці

Похилий вік – досить непростий період, коли психологічно людина вже зріла, набула певного досвіду, а ось фізичне здоров’я потихеньку починає підводити. І одна з перших ознак старості – нічні судоми ніг в літньому віці.

Судоми пов’язані з різким скороченням м’язів на задній поверхні гомілки та стегна – здебільшого це гомілковостопні та литкові м’язи, рідше – стегнові. Зазвичай після нападу зʼявляється сильний різкий біль, який охоплює всю ногу. Такі нічні прояви сильно лякають і засмучують, провокуючи страх перед засинанням і проблеми зі сном.

Чому судоми частіше виникають у похилому віці?

До основних причин судом нижніх кінцівок фахівці зараховують:

 • контрактури (спазми м’язів після нерегулярного тривалого фізичного навантаження);
 • варикозне розширення вен;
 • неявні травми кінцівок;
 • незбалансоване харчування з браком поживних речовин;
 • загострення хронічних хвороб;
 • різкі зміни способу життя (малорухливість, що змінюється різкою активністю, і навпаки);
 • неврологічні захворювання ЦНС, які призводять до хаотичних м’язових скорочень.

Несподіване скорочення м’язів не з’являється раптово, а є відображенням якоїсь внутрішньої проблеми. Судоми в ногах у літньому віці часто пов’язані з особливостями роботи м’язів і обміну речовин.

Нічні судоми ніг у літньому віці

Часто їхня причина криється в нестачі мінералів, таких як кальцій, магній, калій. В цьому випадку допомогти людині можна, дібравши необхідний препарат. Часто до нестачі мікроелементів приєднується ще й малорухливий спосіб життя, лікуванням якого є збільшення фізичної активності.

Фактори, що прискорюють появу судом:

 • деякі ліки (проносні, антипсихотичні препарати);
 • нестача вітамінів (особливо групи В) і мікроелементів;
 • хронічні хвороби органів травлення та видільної системи;
 • часте переохолодження ніг;
 • хвороби суглобів, які призводять до нерівномірного навантаження на ноги.

Також важливо пам’ятати, що раптові скорочення м’язів не такі нешкідливі, як може здатися на перший погляд. Часто їхня поява говорить про наближення деяких захворювань або про прояв вже наявних недугів. Йдеться про атеросклероз, ендокринні порушення, хвороби нирок і печінки, варикозне розширення вен, хвороби нервової системи.

Судоми в літньої людини можуть виникати внаслідок незбалансованого харчування. Для зменшення їх проявів у раціон потрібно вводити свіжі овочі, фрукти, вживати достатню кількість м’яса та молока. Також корисні в цьому контексті горіхи, гречка, жирні сорти риби, бобові та курага.

Вважається, що головною причиною виникнення різких скорочень мʼязів у літньому віці є порушення припливу артеріальної крові. Це виливається в те, що м’язи не отримують кисню і поживних речовин, порушується обмін речовин, що призводить до таких зовнішніх проявів. Тому для загального зміцнення організму слід приймати полівітамінні комплекси, які містять необхідний склад вітамінів і мікроелементів.

Нічні судоми ніг у літньому віці: лікування

Як швидко зупинити судоми в ногах? Перш за все, слід ущипнути себе декілька разів поспіль за гомілку. Якщо це не допомагає, необхідно потягнути стопу носком на себе. Якщо судома з’явилася в литкових м’язах, то зняти її можна, якщо сильно напружити кінцівку. Потім потрібно витягнути стопу вперед, потягнувши пальці на себе.

Також можна розтерти проблемну ділянку шкіри на ногах, одночасно швидко та активно щипаючи себе за шкіру. Для відволікання від судом рекомендується обережно поколоти шкіру якимось предметом, наприклад, ручкою, олівцем, кінцем ножиць – не сильно, а акуратно, з максимальною дбайливістю.

Перша допомога при судомах ніг у літніх людей

Найголовніше, що потрібно пам’ятати – не панікувати. Судоми з’являються вночі, і грамотна поведінка допоможе швидко зняти подібні симптоми. Можна помасажувати ногу, обережно вколоти місце, де виникли неприємні відчуття. Спробувати розтягнути хворий м’яз, опустити ноги на холодну підлогу, підставити обидві ноги під теплу воду.

Нічні судоми ніг у літньому віці

При тривалих судомах, що не знімаються методами, описаними вище, лікар добирає необхідні ліки з урахуванням стану та наявних хвороб у пацієнта. Це можуть бути препарати для розслаблення м’язів (міорелаксанти), антидепресанти, седативні препарати та ліки для неврологічних захворювань.

Однак необхідно пам’ятати, що всі ліки повинен призначити лікар і приймати їх слід під його наглядом, щоб знизити можливі побічні ефекти та не нашкодити.

Фахівці центру «Добре життя» допоможуть впоратися з проблемою

Профілактика й лікування пов’язані насамперед із турботою про здоров’я: правильне харчування, налагоджений режим дня, виключення негативних факторів. Наприклад, не рекомендується пити сечогінні напої та ліки на ніч, прибрати фізичні навантаження безпосередньо перед сном. Також можна використовувати помірні навантаження на м’язи ніг протягом дня, наприклад, плавання, поїздки на велосипеді тощо.

Фахівці центру «Добре життя» завжди допоможуть при проблемах із судомами в ногах вночі у літніх пацієнтів. Вони максимально уважно вислухають і зроблять все, щоб людина відчувала себе комфортно. Професійний нагляд за здоров’ям літніх позитивно позначається на загальному самопочутті, дозволяє запобігти можливим захворюванням. Комплексний підхід і кваліфікована допомога невролога і терапевта дозволить забути про дискомфорт і повернутися до повноцінного відпочинку вночі. У кожному конкретному випадку лікар призначає індивідуальну схему лікування, підбираючи фізіотерапевтичні процедури і медичні препарати з урахуванням анамнезу та особливостей літнього пацієнта.

Будинок престарілих Хоспіс