У лежачих хворих однією з найбільших проблем, пов’язаних з доглядом, є пролежні.

Для початку давайте з’ясуємо, що таке пролежні. Це пошкодження шкіри і внутрішніх тканин, які з’являються від тривалого лежання в одній позі. Вони є частими супутниками лежачих хворих, людей з інвалідністю, які більшу частину часу проводять в одному положенні. Безумовно, це сильно впливає на якість життя хворого, оскільки наслідки можуть бути такими:

 • постійний сильний біль;
 • травми та важкі ушкодження шкіри, м’язів і навіть кісток;
 • інфекції, особливо за відсутності лікування;
 • у важких випадках – сепсис (зараження крові).
Пролежні: стадії, лікування, профілактика

Які фактори сприяють появі пролежнів?

Насамперед вони з’являються у людей, які не можуть самостійно пересуватися і змінювати положення тіла (наприклад, при інвалідизації – втраті кінцівок або нервової чутливості при паралічі). Надмірна вага, підвищене потовиділення, нетримання сечі, а також проблеми з судинами та діабет істотно збільшують ризик появи пролежнів. Також істотним фактором ризику є похилий вік і посттравматичний період (наприклад, після довгого носіння гіпсу).

Існують різні стадії пролежнів, від найлегшої, усунути яку можна простою зміною положення тіла пацієнта, до найважчої, за якої можливе зараження крові.

 • І стадія – шкіра не пошкоджена, з’являються плями червоного/синього кольору (і їхніх відтінків), які при натисканні зберігають колір.
 • ІІ стадія – з’являється пошкодження шкіри, бульбашки, неглибокі рани.
 • ІІІ стадія – пошкодження зачіпає м’язи, з’являються виділення з рани.
 • IV стадія – шкіра некротизується (відмирають тканини), з’являються свищі та нариви, виділяється гній. Пошкодження зачіпають сухожилля, кістки, що на цій стадії може призвести до летального результату.

Профілактика пролежнів: як попередити їх появу?

Пролежні: стадії, лікування, профілактика
 • Кожен день оглядайте стан шкіри хворого. Якщо при натисканні на почервонілій ділянці шкіра не біліє, отже, є перші ознаки захворювання, які ще можна усунути. Ні в якому разі не масажуйте уражене місце! Цим можна посилити пошкодження.
 • Регулярно протирайте тіло пацієнта вологою губкою, зберігаючи шкіру сухою і чистою. Не забувайте про купання, а також стежте за підгузником. Сеча і кал при постійному контакті зі шкірою викликають почервоніння, а у вологому середовищі підгузника можуть спровокувати і появу інфекції. Після всіх процедур важливо обробляти тіло пом’якшувальним кремом.
 • Якщо хворий може рухатися, найкраще робити гімнастику для кінцівок. Вона посилить кровопостачання та поліпшить приплив крові до тканин.
 • Слідкуйте за станом ліжка. У ньому не повинно бути крихт або іншого бруду, який може викликати пошкодження шкіри. Розгладжуйте постільну білизну, щоб на ній не було складок, оскільки вони підвищують ризик травмування. І білизна, і одяг пацієнта повинні бути з натуральної тканини, найкраще без застібок і ґудзиків. Це ж стосується тугих резинок – на носках і трусах вони повинні бути досить вільними. За наявності сечового катетера важливо стежити за тим, щоб він не тиснув на шкіру.
 • Для профілактики пролежнів у лежачих хворих важливо, щоб був зручний матрац і функціональне ліжко. З білизни найкраще надати перевагу легкій ковдрі та невеликим подушкам, які можна підсовувати під лікті, коліна, п’яти.
 • Піднімайте узголів’я ліжка з підйомним механізмом або з допомогою подушки тільки під час годування або коли пацієнт читає. Річ в тім, що в такому положенні посилюється тиск на сідниці і, отже, ризик заробити пролежні значно зростає.
 • Міняйте положення тіла кожні 2-3 години. Якщо на шкірі вже є рани, потрібно перевернути людину на інший бік, щоб рани підсохли. Це потрібно робити цілодобово, зокрема й вночі. Постійно чергуйте положення на боці, на спині та на животі.
 • Підтримуйте оптимальну температуру в приміщенні, найкраще 22-24 °С. Тоді шкіра буде сухою і чистою, що зменшить ризик розвитку недуги.
 • Заведіть зошит, в якому відстежуйте динаміку зміни зовнішнього вигляду та розміру рани. Це допоможе попередити негативні зміни.
 • Слідкуйте за температурою і вживайте заходів, якщо виявили ознаки хвороби або виділень з рани, пошкоджень навколо неї.
 • Своєрідною профілактикою пролежнів є харчування хворого. Найчастіше від цієї недуги страждають люди з недоїданням, тому їм потрібно приділяти підвищену увагу. Для всіх пацієнтів важливе збалансоване харчування, яке містить всі необхідні вітаміни та мінерали. Дієта повинна бути смачною, різноманітною, прийоми їжі частими, а порції – меншими.

Як лікувати пролежні?

Лікування пролежнів у домашніх умовах цілком можливе, однак це досить кропітка робота. За перших же тривожних симптомів (поява ран або виділень із них) лікарі рекомендують звертатися за допомогою, щоб попередити розвиток більш серйозних наслідків.

Щоб зрозуміти, як позбутися пролежнів, насамперед потрібно оцінити обсяг пошкоджень. Якщо шкіра почервоніла, швидше за все, це початкова стадія, яка лікується простою зміною положення тіла. Якщо шкіра ціла, не потрібно її нічим накривати. Якщо суха, тоді найкраще використовувати зволожувальний крем. Місцям, де шкіра стикається з вологою, сечею, калом, потрібно приділити підвищену увагу – тримати в чистоті та змащувати кремом.

Якщо шкіра почала тріскатися, найкраще звернутися за порадою до лікаря. Щоб обрати підходящий засіб з догляду, потрібно враховувати розміри рани та стадію її розвитку. Найчастіше на лікування пролежня йде близько 2 тижнів. Якщо за цей час нічого не змінилося, пролежень залишився в тому ж вигляді, або вид рани погіршився, слід негайно звернутися до лікаря. Ефективне лікування пролежнів проводять працівники приватного хоспісу «Добре життя». Вони є фахівцями в лікуванні пролежнів і можуть допомогти в догляді за вашими близькими.

Засоби від пролежнів: які обрати, а яких уникати

У боротьбі з недугою підійдуть м’яке мило, спеціальні пінки для делікатного очищення, зволожувальні захисні креми та гелі. У догляді слід надати перевагу м’яким губкам. Усі засоби з догляду повинні мати pH 5,5.

Не можна використовувати спиртові продукти на кшталт йоду, зеленки, марганцівки, а також перекис водню, різні масла (обліпихи, ефірні), соду тощо. Всі лікувальні мазі, наприклад, мазь Вишневського, можна використовувати тільки за призначенням лікаря.

Пам’ятайте, що найкраще довірити догляд професіоналам!

Будинок престарілих Хоспіс