Пролежні: стадії, лікування, профілактика
У лежачих хворих однією з найбільших проблем, пов’язаних з доглядом, є пролежні.
Для початку давайте з’ясуємо, що таке пролежні. Це пошкодження шкіри та внутрішніх тканин, які з’являються від тривалого лежання в одній позі. Вони є частими супутниками лежачих хворих, людей з інвалідністю, які більшу частину часу проводять в одному положенні. Безумовно, це сильно впливає на якість життя хворого, оскільки наслідки можуть бути такими:
- постійний сильний біль;
- травми та тяжкі ушкодження шкіри, м’язів і навіть кісток;
- інфекції, особливо за відсутності лікування;
- у тяжких випадках – сепсис (зараження крові).
Які фактори сприяють появі пролежнів?
Насамперед вони з’являються у людей, які не можуть самостійно пересуватися та змінювати положення тіла (наприклад, при інвалідизації – втраті кінцівок або нервової чутливості при паралічі). Надмірна вага, підвищене потовиділення, нетримання, а також проблеми з судинами та діабет суттєво збільшують ризик появи пролежнів. Також істотним фактором ризику є літній вік та посттравматичний період (наприклад, після довгого носіння гіпсу).
Існують різні стадії пролежнів, від найлегшої, усунути яку можна простою зміною положення тіла пацієнта, до найтяжчої, за якої можливе зараження крові.
- І стадія – шкіра не пошкоджена, з’являються плями червоного/синього кольору (та їх відтінків), які зберігають колір при натисканні.
- ІІ стадія – ушкодження шкіри, бульбашки, неглибокі рани.
- ІІІ стадія – пошкодження торкається м’язів, з’являються виділення з рани.
- IV стадія – шкіра некротизується (відмирають тканини), з’являються нориці та нариви, виділяється гній. Пошкодження торкаються сухожилля, кістки, що на цій стадії може призвести до смерті.
Профілактика пролежнів: як не допустити їхньої появи?
- Щодня оглядайте стан шкіри хворого. Якщо при натисканні на почервонілу ділянку шкіра не біліє, значить очевидні перші ознаки захворювання, які ще можна усунути. У жодному разі не масажуйте уражене місце! Цим можна посилити шкідливі процеси та посилити ушкодження.
- Регулярно протирайте тіло пацієнта вологою губкою, зберігаючи шкіру сухою та чистою. Не забувайте про купання, а також слідкуйте за підгузком. Сеча і кал при постійному зіткненні зі шкірою викликають почервоніння, а у вологому середовищі підгузки можуть спровокувати появу інфекції. Після всіх процедур важливо обробляти тіло пом’якшуючим кремом.
- Якщо хворий може рухатися, краще робити гімнастику для кінцівок. Вона посилить кровопостачання та покращить приплив крові до тканин.
- Слідкуйте за станом ліжка. У ній не повинно бути крихти або іншого бруду, який при тиску може спричинити пошкодження шкіри. Розгладжуйте постільна білизна, щоб на ній не було складок, оскільки вони підвищують ризик травмування. І білизна, і одяг пацієнта мають бути з натуральної тканини, найкраще без застібок та гудзиків. Те саме стосується тугих гумок – на шкарпетках та трусах вони мають бути досить вільними. За наявності сечового катетера важливо стежити, щоб він не тиснув на шкіру.
- Для профілактики пролежнів у лежачих хворих важливо, щоб був зручний матрац і функціональне ліжко. З білизни найкраще віддати перевагу легкій ковдрі та невеликим подушкам, які можна підсовувати під лікті, коліна, п’яти.
- Піднімайте узголів’я ліжка з підйомним механізмом або за допомогою подушки тільки під час годування або коли пацієнт читає. Справа в тому, що в такому положенні посилюється тиск на сідниці і, отже, ризик заробити пролежні значно зростає.
- Змінюйте положення тіла кожні 2-3 години. Якщо на шкірі вже є рани, потрібно перевернути людину так, щоб вони опинилися з іншого боку і підсохли. Це потрібно робити цілодобово, зокрема вночі. Постійно чергуйте положення на боці, на спині та на животі.
- Підтримуйте оптимальну температуру у приміщенні, найкраще 22-24°С. Тоді шкіра буде сухою та чистою, що зменшить ризик розвитку недуги.
- Заведіть зошит, у якому відстежуйте динаміку зміни зовнішнього вигляду та розміру рани. Це допоможе попередити зміни в гірший бік і підібрати засоби, чим лікувати пролежні.
- Слідкуйте за температурою та вживайте заходів, якщо виявили ознаки хвороби або виділень із рани, пошкоджень навколо неї.
- Своєрідною профілактикою пролежнів є харчування хворого. Найчастіше від цієї недуги страждають люди з недоїданням, тому їм потрібно приділяти підвищену увагу. Всім пацієнтам важливе збалансоване харчування, яке містить усі необхідні вітаміни та мінерали. Дієта повинна бути смачною, різноманітною, їди частими, а порції – меншими.
Пролежні: як лікувати
Лікування пролежнів у домашніх умовах цілком можливо, проте це досить клопітне заняття. При перших же тривожних симптомах (поява ран чи виділень із них) лікарі рекомендують звертатися за допомогою, щоб не допустити розвитку більш серйозних ознак.
Щоб зрозуміти, як позбутися пролежнів, перш за все, потрібно оцінити обсяг пошкоджень. Якщо шкіра почервоніла, швидше за все, це початкова стадія, яка лікується простою зміною положення тіла. Якщо шкіра ціла, не треба її нічим накривати. Якщо суха, тоді найкраще її змастити зволожуючим кремом. Місцям, де шкіра стикається з вологою, сечею, фекаліями, потрібно приділити підвищену увагу – тримати в чистоті і змащувати кремом.
Якщо шкіра почала тріскатися, найкраще звернутися за порадою до лікаря. Щоб вибрати відповідний засіб для догляду, потрібно враховувати розміри рани та стадію її розвитку. Найчастіше на лікування пролежня йде близько 2 тижнів. Якщо за цей час нічого не змінилося, пролежень залишився в тому ж вигляді, або рани погіршився, слід негайно звернутися до лікаря. Ефективне лікування пролежнів проводять співробітники приватного хоспісу «Добре життя». Вони є фахівцями у лікуванні пролежнів та можуть допомогти у догляді за вашими близькими.
Засоби від пролежнів: які вибрати, а яких уникати
У боротьбі з недугою підійдуть м’яке мило, пінки для догляду для делікатного очищення, зволожуючі захисні креми і гелі. У догляді слід надати перевагу м’яким губкам. Всі засоби догляду повинні мати pH 5,5.
Не можна використовувати спиртові засоби на зразок йоду, зеленки, марганцівки, а також перекис водню, різні олії (обліпихову, ефірну), соду і т.д. Усі лікувальні мазі, наприклад мазь Вишневського, можна використовувати лише за призначенням лікаря.
Пам’ятайте, що найкраще довірити догляд професіоналам!