Нічні судоми ніг у літньому віці
Літній вік – досить непростий період, коли психологічно людина вже зріла, набула певного досвіду, а ось фізичне здоров’я потихеньку починає підводити. І одна з перших ознак старості – нічні судоми ніг у літньому віці.
Судоми пов’язані з різким скороченням м’язів на задній поверхні гомілки та стегна – в основному це гомілковостопні та литкові м’язи, рідше – стегнові. Зазвичай після нападу слідує сильний різкий біль, який охоплює всю ногу. Такі нічні прояви сильно лякають і засмучують, провокуючи страх перед засинанням та проблеми зі сном.
Чому судоми частіше виникають у похилому віці?
До основних причин судом нижніх кінцівок фахівці відносять:
- контрактури (спазми м’язів після нерегулярного тривалого фізичного навантаження);
- варикозне розширення вен;
- неявні травми кінцівок;
- незбалансоване харчування з нестачею поживних речовин;
- загострення хронічних хвороб;
- різке зміни способу життя (малорухливість, що змінюється різкою активністю, і навпаки);
- неврологічні захворювання ЦНС, що призводять до хаотичних м’язових скорочень.
Несподіване скорочення м’язів не виникає раптово, а є відображенням якоїсь внутрішньої проблеми. Судоми в ногах у літньому віці часто пов’язані з особливостями роботи м’язів та обміну речовин.
Часто їх причина полягає у нестачі мінералів, таких як кальцій, магній, калій. В цьому випадку допомогти людині можна, підібравши необхідний препарат. Часто до нестачі мікроелементів приєднується ще й малорухливий спосіб життя, лікування якого є збільшення фізичної активності.
Чинники, що прискорюють появу судом:
деякі ліки (проносні, антипсихотичні препарати);
нестача вітамінів (особливо групи В) та мікроелементів;
хронічні хвороби органів травлення та видільної системи;
часте переохолодження ніг;
хвороби суглобів, що призводять до нерівномірного навантаження на ноги.
Також важливо пам’ятати, що раптові скорочення м’язів не такі нешкідливі, як здається. Часто їхня поява свідчить про наближення деяких захворювань або прояв вже наявних. Йдеться про атеросклероз, ендокринні порушення, хвороби нирок і печінки, варикозне розширення вен, хвороби нервової системи.
Судоми у людини похилого віку можуть виникати внаслідок незбалансованого харчування. Для зменшення їх виникнення до раціону потрібно вводити свіжі овочі, фрукти, вживати достатню кількість м’яса та молока. Також корисні в цьому відношенні горіхи, гречка, жирні сорти риби, бобові та кураги.
Вважається, що головною причиною виникнення різких скорочень у похилому віці є порушення припливу артеріальної крові. Це виливається в те, що м’язи не одержують кисню та поживних речовин, порушується обмін речовин, що призводить до таких зовнішніх проявів. Для загального зміцнення організму слід приймати полівітамінні комплекси, які містять потрібний склад вітамінів, також мікроелементів.
Нічні судоми ніг у літньому віці: лікування
Як швидко припинити судоми в ногах? Насамперед, слід ущипнути кілька разів поспіль за гомілку. Якщо це не допомагає, необхідно потягнути стопу носком на себе. Якщо судома з’явилася в литкових м’язах, то зняти її можна, якщо сильно напружити кінцівку. Потім потрібно витягнути стопу вперед, потягнувши пальці на себе.
Також можна розтерти проблемну ділянку шкіри на ногах, перемежуючи це зі швидкими періодичними щипками шкіри. Для відволікання від судом рекомендується обережно поколоти шкіру якимсь предметом, наприклад, ручкою, олівцем, кінцем ножиць – але не сильно, а акуратно, з максимальною обережністю.
Перша допомога при судомах ніг у людей похилого віку
Найголовніше, що треба пам’ятати – не панікувати. Судоми з’являються вночі, і грамотна поведінка допоможе швидко зняти такі симптоми. Можна помасажувати ногу, обережно вколоти місце, де виникли неприємні відчуття. Спробувати розтягнути хворий м’яз, опустити ноги на холодну підлогу, підставити обидві ноги під теплу воду.
При тривалих судомах, що повторюються, які не знімаються методами, описаними вище, лікар підбирає необхідні ліки з урахуванням стану і наявних хвороб у пацієнта. Це можуть бути препарати для розслаблення м’язів (міорелаксанти), антидепресанти, седативні препарати та ліки для неврологічних захворювань.
Однак необхідно пам’ятати, що всі ліки повинен призначити лікар і приймати їх слід під наглядом, щоб знизити можливі побічні ефекти і не нашкодити.
Фахівці центру «Добре життя» допоможуть упоратися з проблемою
Профілактика та лікування пов’язані насамперед із турботою про здоров’я: правильне харчування, налагоджений режим дня, виключення негативних факторів. Наприклад, не рекомендується пити сечогінні напої та ліки на ніч, прибрати фізичні навантаження безпосередньо перед сном. Також можна використовувати помірні навантаження на м’язи ніг протягом дня, наприклад, плавання, поїздки на велосипеді і т.п.
Фахівці будинку для людей похилого віку «Добре життя» завжди допоможуть при проблемах із судомами в ногах уночі у літніх людей. Вони максимально уважно вислухають і зроблять все, щоб людина почувала себе комфортно. Професійне спостереження за здоров’ям літніх людей позитивно позначається на загальному самопочутті, що дозволяє попередити можливі захворювання. Комплексний підхід та кваліфікована допомога невролога та терапевта дозволить забути про дискомфорт та повернутися до повноцінного відпочинку вночі. У кожному конкретному випадку лікар призначає індивідуальну схему лікування, підбираючи фізіотерапевтичні процедури та медичні препарати з урахуванням анамнезу та особливостей літнього пацієнта.