Деменція: як розпізнати захворювання на ранній стадії
Деменція – це прогресуюче недоумство, яке розвивається на тлі церебрально-атрофічних процесів. Найчастіше патологія діагностується у людей похилого віку, але може розвиватися в більш ранньому віці внаслідок органічного ураження мозку.
Люди з деменцією відрізняються стійким зниженням когнітивних функцій, що робить їх соціально неадаптованими. Вони не орієнтуються у просторі та часі, втрачають пам’ять та розумову працездатність, навички самообслуговування. Таким людям рекомендується цілодобове спостереження з боку близьких або спеціалізований хоспіс: деменція може спричинити травмування або смерть, якщо людина залишається без підвищеного спостереження.
Коротка довідка про деменцію
Статистика деменції невтішна – це захворювання має незворотний характер: терапевтичні програми в будинках для людей похилого віку та хоспісах для хворих на деменцію спрямовані на підтримку стану та зниження ризиків для життя. Ефективного лікування цієї патології немає.
Щорічно фіксують близько 10 млн нових випадків захворювання, всього у світі від цієї хвороби страждає близько 55 млн людей. Деменція сходить до десятки патологій — причин смертності, інвалідизації та повної залежності від сторонньої допомоги. Будинок для людей похилого віку з деменцією — це можливість забезпечити безпеку та правильний догляд.
Причини та ризики розвитку деменції
Деменція – це збірна назва станів, що характеризуються порушенням пам’яті, мислення, самостійності, ведення соціального життя. Основна категорія хворих, які надходять до хоспісу Київ з деменцією — це люди похилого віку, але перші ознаки патології можуть виявлятися в будь-якому віці після перенесених травм та інфекцій, що вражають головний мозок.
Ризики розвитку захворювання підвищуються у таких випадках:
- вік 65 років та старше;
- зловживання наркотичними речовинами, алкоголем та курінням;
- гіпертонія;
- діабет;
- відсутність фізичної активності;
- схильність до депресії та соціальна ізоляція.
Вдома для людей із прогресуючою деменцією практикують індивідуальний підхід до кожного клінічного випадку, підбираючи комплекс, спрямований на підтримку когнітивних функцій, здоров’я та незалежності пацієнта.
Ознаки деменції: як розпізнати патологію
Лікарі, які працюють у пансіонатах для літніх і спеціалізуються на пацієнтах з деменцією, розповідають про перші ознаки захворювання, на які обов’язково потрібно звернути увагу:
- погіршення пам’яті, забудькуватість, відсутність концентрації;
- проблеми з орієнтацією у просторі та часі;
- апатія, відсутність інтересу до навколишнього світу.
Послуги з догляду за людьми похилого віку з такими симптомами мінімізують для них ризики загубитися або травмуватися.
Згодом симптоми стають більш вираженими, клінічна картина доповнюється поведінковими змінами:
- порушення поведінкових норм;
- відмова від соціалізації;
- емоційна лабільність;
- дратівливість, агресивність;
- пригніченість та тривожність.
Людина відчуває труднощі під час діалогу, вирішенні стандартних проблем та завдань. Захворювання сприяє психологічним, фізичним та соціальним проблемам для всієї сім’ї, тому рекомендується визначити людину до будинку чи пансіонату, які спеціалізуються на таких клінічних випадках та забезпечують оптимальні умови для хворих на деменцію.
Діагностика та лікування деменції
Деменція – це незворотний процес, але уповільнити його розвиток можна шляхом корекції органічної причини захворювання. Для її визначення проводять МРТ головного мозку, ЕЕГ, УЗД судин.
Визначаючи близьку людину в пансіонат для людей похилого віку або хворих з деменцією важливо розуміти, що лікування не змінює перебіг розвитку, але полегшує симптоматику, підтримує когнітивні функції та здатність самостійно обслуговувати себе.
Лікувально підтримуючий комплекс, який пропонує інтернат для літніх людей з деменцією, може включати:
- протидементні, антигіпертензивні, протиепілептичні препарати;
- для симптоматичного лікування – антидепресанти, нейролептики, снодійне;
- заходи, створені задля відновлення психоемоційного тла — психотерапія, музикотерапія, трудотерапія, інше.
Спеціалізована установа – хоспіс (онкологія, психіатрія, деменція, хвороба Альцгеймера) забезпечують пацієнтам догляд, психологічну підтримку, всі види терапії для всебічної підтримки.