Турбота про близьких – як покращити життя хворого на деменцію
Якщо людина захворіла на деменцію – це змінює життя всіх її близьких. Термін «деменція» перекладається з латини як «божевілля». Хворий повільно, але неминуче втрачає здатність мислити, відбувається деградація елементарних навичок. Людина стає безпорадною, не може існувати без сторонньої допомоги. Догляд за літніми людьми з таким діагнозом повинен здійснюватися цілодобово та кваліфіковано.
Навіть якщо родичі освоять необхідні знання та запасаються терпінням – практично неможливо вдень і вночі перебувати поряд із хворим. Оптимальний варіант – довірити догляд фахівцям, відправити хворого до пансіонату для людей з деменцією, де буде організовано постійний нагляд та допомогу в екстрених ситуаціях.
Що це таке – стареча деменція
Деменцією називають синдром розладу когнітивної функції головного мозку. Що є основною причиною запуску в організмі хвороби – поки що невідомо. Вчені називають такі фактори, що збільшують ймовірність виникнення захворювання:
- атрофію тканин головного мозку, що відбувається через порушення обміну речовин, недостатнього отримання мозком кисню;
- порушення діяльності серцево-судинної системи, внаслідок якої гинуть нейрони мозку (у цьому причина того, що захворювання невиліковне);
- інфекційні захворювання, онкологія.
Сприяють виникненню хвороби травми голови, шкідливі звички (прийом алкоголю, наркотичних речовин), регулярне зневоднення, неповноцінне харчування.
Активний розвиток деменції зазвичай починається після 60 років (хоча вчені стверджують, що хвороба може початися за 20 років до прояву перших ознак).
Перші симптоми виявляються забудькуватістю, невмотивованою агресією та дратівливістю, складнощами з орієнтацією у просторі та часі. Людині стає важко підібрати потрібні слова, ухвалити елементарне рішення. Зникає інтерес до улюблених раніше занять.
У таких випадках бажано відразу звернутися до лікаря та помістити людину в інтернат для людей похилого віку з деменцією, де буде організовано грамотний, повноцінний, цілодобовий догляд.
Якщо цього не зробити – набагато раніше неминуче настане період, коли хворий почне забувати рідних, плутати імена та дати, може заблукати навіть у власній квартирі. Залишати літню людину в такому стані небезпечно – вона може піти з дому та не знайти дорогу назад, не справляється з елементарними діями щодо догляду за собою, може влаштувати пожежу чи іншу аварію.
При тяжкій стадії деменції хворий не може самостійно пересуватися, відчуває труднощі при ковтанні. Він не впізнає себе у дзеркалі, абсолютно не сприймає дійсність. Якщо організувати догляд будинку – знадобиться цілодобова доглядальниця ціна послуг якої буде високою, адже хворий вимагає багато сил, терпіння, навичок. І це можливо лише тоді, коли є відповідні умови у житлі (як мінімум – окрема кімната).
Набагато простіше, зручніше, вигідніше та безпечніше – відправити людину в пансіонат для лежачих хворих, оснащений потрібним обладнанням, де персонал має спеціальну підготовку.
Умови для хворих на деменцію в будинку для людей похилого віку
Виходячи з того, на якій стадії деменції знаходиться пацієнт – у будинку для людей похилого віку «Добра життя» підбирають індивідуальний план заходів для комплексного догляду.
Пацієнта розміщують у затишній кімнаті. Якщо він лежачий – перебуває під невсипущим наглядом медперсоналу.
Загальний перелік послуг такий:
- організація оптимального порядку дня;
- повний контроль життєвих показників; регулярні медогляди;
- проведення призначених лікувальних заходів;
- проведення гігієнічних процедур, що дозволяють уникнути виникнення пролежнів, що супроводжують малорухливий стан хворого;
- проведення лікувальної фізкультури (активної чи пасивної);
- організація смачного, повноцінного харчування;
- у міру можливості – проведення дозвільних заходів;
- надання психологічної допомоги.
Хоспіс для людей похилого віку – це найкращий варіант продовжити період нормального існування безнадійно хворим людям.