Агресія при деменції – можливі причини та методи корекції поведінки
Деменція – це хронічний синдром, викликаний незворотними змінами головного мозку. Вона супроводжується порушенням когнітивних функцій та поведінки, люди з синдромом наражаються на ризик травмування і для безпеки часто поміщаються в будинок для літніх людей з деменцією.
Серед проявів деменції — забудькуватість, провали в пам’яті, порушення координації та орієнтації, зміна особистості та поведінкових норм, тривожність. Ще один симптом, який є результатом усіх перелічених вище – агресія. У таких випадках люди з деменцією можуть певною мірою становити небезпеку для навколишнього. Спеціалізовані пансіонати забезпечують догляд за людьми похилого віку в Україні, психологічну підтримку, медикаментозну підтримуючу терапію, що може покращити стан та уповільнити прогрес хвороби.
Агресія у людей з деменцією – норма чи відхилення?
Фахівці, які представляють приватний будинок для людей похилого віку (Київ), розповідають про причини поведінкових змін у людей із синдромом. Відхилення від поведінкових норм, зокрема і агресивне поведінка людей із деменцією може супроводжуватися словесним, моральним і фізичним насильством до оточуючих. Агресія виникає раптово, без причини чи внаслідок контакту з тригером, при стресі, критичній ситуації.
У будинках для людей похилого віку люди з деменцією знаходяться в оптимальних умовах і під контролем медперсоналу. Це дозволяє визначити причину нападу у кожному клінічному випадку індивідуально та усунути її, забезпечивши пацієнту спокійну обстановку.
Будинок для людей похилого віку для людей з деменцією обов’язково включає в штат психолога, який працює над з’ясуванням причини. Серед найчастіших тригерів фахівці виготовлять:
- фізичний фактор – дискомфорт, біль, обмеженість;
- фактори навколишнього середовища – різні подразники;
- недостатність уваги та соціалізації.
Фізичний дискомфорт як причина агресії під час деменції
Люди з деменцією не завжди можуть чітко розповісти про свій фізичний стан, біль, дискомфорт. Хронічні страждання згодом викликають дратівливість, та був і агресію. Причинами фізичного дискомфорту можуть бути:
- болючі синдроми, пов’язані з іншими патологіями та віковими змінами;
- недостатність відпочинку, сну чи безсоння;
- незадоволення харчуванням; відсутність водного режиму;
- побічні ефекти від лікарської терапії.
Щоб своєчасно визначити ці причини та усунути їх, будинок для людей похилого віку з деменцією практикує систематичні профілактичні огляди, лікарські консультації та симптоматичне лікування.
Навколишнє середовище
Люди з деменцією часто мають труднощі з підбором слів, підтримкою розмови, виконанням нескладних повсякденних завдань, внаслідок чого відмовляються від соціальної активності.
Реакція людини на присутність людей, гучні звуки, яскраве світло, тактильний контакт може бути непередбачуваною. І нерідко це провокує напади агресії. Стимулювати надмірну дратівливість можуть навіть домашні умови та близькі люди, у разі повторів епізодів агресії розглядайте актуальність помешкання близької людини в будинок для літніх людей з деменцією.
Психоемоційне тло людини з деменцією
Дезорієнтація у часі та просторі, втрата рахунку часу – це вимушені заходи обмежень, які у свою чергу призводять до почуття самотності, страхів, депресії та роздратування. Досить складно забезпечити такій людині цілодобову компанію, що також негативно впливає на її поведінкові норми. Інтернат для людей похилого віку з деменцією — це професійна психологічна допомога, яка знижує ризики нападів агресії. Також у пансіонатах для людей з деменцією організовують різні заняття, створюють умови для спілкування, активності та тренування пам’яті.
Рекомендації спеціалістів
Якщо ви не розглядаєте будинок для літніх людей з деменцією, поради фахівців як боротися з нападами їх агресії нижче:
- спробуйте визначити причину, враховуйте особливості фізичного стану;
- зосередьтеся на емоціях та почуттях людини;
- методом виключення визначте зовнішній подразник;
- завжди будьте спокійні та позитивні.
Як працює з агресією будинок для людей похилого віку для хворих на деменцію:
- розслаблюючі практики – музика, помірне фізичне навантаження (пілатес, йога, танці);
- переключення між різними хобі та видами діяльності;
- повноцінний та якісний відпочинок.
Такі установи, як пансіонат для онкохворих, для людей з Альцгеймером, інсультом або старечим недоумством завжди турбуються про їхню безпеку, створюючи умови, які не завжди можна відтворити в домашніх умовах.