Інфаркт – не вирок: як пройти реабілітацію після серцевого нападу
Інфаркт міокарда – це некроз (відмирання) серцевих тканин внаслідок порушення кровопостачання. Патологія розвивається на тлі хронічно високого артеріального тиску та цукрового діабету, зайвої ваги, недостатньої фізичної активності, куріння. Чи можна повернутись до повноцінного життя після інфаркту? Звичайно! Але за умови своєчасної професійної реабілітації після інфаркту в профільному санаторії під контролем фахівців.
Етапи відновлення пацієнта після перенесеного інфаркту
Першу медичну допомогу, як і перший реабілітаційний етап, пацієнт проводить у лікувальному закладі. Залежно від клінічної картини триває цей етап від 1 до 3 тижнів: пацієнт отримує медикаментозну терапію та проходить програму для відновлення первинних фізичних навичок. Вже в цей період рідні повинні подбати про подальше відновлення — найняти доглядальницю до літньої людини або визначитися з профільним пансіонатом.
Постстаціонарний період триває від півроку до року, іноді довше. Він може проводитися в домашніх умовах, у санаторії чи реабілітаційному центрі. У цей період дуже важливо забезпечити оптимальні умови хворому та докласти максимум зусиль для відновлення порушених функцій. Програми реабілітації після інфаркту у профільних санаторіях України демонструють добрі результати завдяки мультидисциплінарному підходу. З пацієнтами працюють лікарі, фізіотерапевти та психологи.
Підтримуючий етап триває все життя: він потребує суворого дотримання рекомендацій лікаря — необхідний контроль харчування, навантажень, активності, шкідливих звичок.
Рекомендації щодо харчування після інфаркту
Реабілітація спочатку після інфаркту в санаторії допоможе дотримати одне з найскладніших правил — корекція харчування. Дієта, яка призначається лікарем, є запорукою правильного відновлення та профілактикою рецидиву. Пансіонат для людей похилого віку та інвалідів практикує наступний підхід до харчування пацієнтів після інфаркту:
- максимально збалансований раціон для одержання необхідних вітамінів та мінералів;
- скорочення калорійності за рахунок введення нежирних продуктів та правильної термічної обробки;
- дробове харчування для профілактики переїдання та уявного почуття голоду;
- підвищений вміст клітковини.
У санаторіях пацієнти повністю обмежені у шкідливій їжі (копченості, солодощі, соління), що дуже важливо під час реабілітації після перенесеного інфаркту. У меню переважають каші, нежирне м’ясо та риба, супи, кисломолочні продукти, овочі та фрукти. Така дієта дозволяє знизити та стабілізувати вагу, це теж важлива складова профілактики рецидиву.
Фізична активність у період реабілітації після інфаркту
Реабілітація після інфаркту, що пропонує санаторій, обов’язково включає фізичні навантаження. Вони підбираються індивідуально та зростають поступово. Лікувальна фізкультура покращує кровообіг та процеси травлення, підвищує м’язовий тонус, зміцнює серце та судини. Залежно від фізичних можливостей пацієнта, санаторії для реабілітації після інфаркту або операції на серці складають комплекси, що включають:
- ходьбу;
- повільний біг на доріжці у залі чи надворі;
- аквааеробіку;
- степер;
- їзду на велотренажері.
ЛФК доповнюється дихальними вправами для профілактики гіпоксії, масажами, фізіотерапією.
Психологічна підтримка
Догляд за літніми людьми або пацієнтами після інфаркту не обмежується медикаментозною терапією та гігієнічними процедурами. Життя людини може кардинально змінитись: виникають численні обмеження, погіршується загальний стан, що може призвести до психологічних проблем. Така категорія людей стикається зі страхом смерті, почуттям неповноцінності, занепокоєнням та тривогою. У цей період особливо важливою є підтримка близьких людей та професійна психологічна допомога.
Для покращення психоемоційного фону рекомендується пройти спеціальні групові курси або попрацювати індивідуально з психологом. Такі послуги надає будинок для людей похилого віку адреса зручної вам філії ви можете подивитися на сайті.
Успіх реабілітації багато в чому залежить від бажання пацієнта, відношення оточуючих та професіоналізму фахівців. Важливим є комплексний підхід. Будинок для літніх людей, який розташований у Запоріжжі одночасно використовує кілька напрямків: корекція способу життя та режиму, ЛФК, медикаментозна та психологічна підтримка, постійний контроль показників здоров’я — ціна перебування включає весь спектр послуг. За дотримання всіх рекомендацій кардіолога процес відновлення пройде гладко і швидко.