Стареча астенія: як допомогти хворому
Синдром старечої астенії виявляють у 10-13% людей віком 65-85 років. А у тих, кому за 85 – у 85% випадків. Цей синдром – не конкретне захворювання, а комплекс симптомів, що незмінно призводить до погіршення якості життя. При виникненні симптомів такого стану слід приділяти людям похилого віку максимум уваги. Зробити це значно простіше, якщо звернутися до професіоналів – помістити літню людину під постійне спостереження у комфортних умовах – у хоспіс для людей похилого віку.
Як розпізнати старечу астенію
Старечу астенію не завжди можна розпізнати одразу. Вікові зміни в організмі призводять до збою діяльності органів та систем. А ознаки астенії мають характер стандартних змін. Але все-таки є характерні для синдрому симптоми, що виявляються в комплексі:
- швидка втрата ваги без видимих причин;
- стрімко прогресуюча забудькуватість, розсіяність;
- порушення зору та слуху;
- постійне відчуття слабкості;
- нетримання сечі;
- субфебрильна температура;
- тахікардія, підвищення артеріального тиску;
- погіршення пам’яті, загальмованість мислення;
- порушення координації рухів, часті падіння, зміна ходи.
Такі симптоми є характерними для інших захворювань, тому для встановлення правильного діагнозу і, відповідно, призначення грамотного лікування, потрібен досвідчений лікар.
Провокуючими факторами для розвитку старечої астенії є:
- хворий спосіб життя, шкідливі звички (зловживання алкоголем, куріння);
- хронічні патології (цукровий діабет, онкозахворювання, гіпертонія та інше);
- соціально-економічні фактори – астенії більше схильні до самотніх людей похилого віку, які проживають у несприятливих умовах.
У будинку для людей похилого віку в Києві досвідчений лікарський склад спеціалізується на хворобах, які вражають вікових пацієнтів. Тому є сенс направити родича в такий платний будинок для людей похилого віку, де йому гарантовано допоможуть покращити стан і повернути радість життя.
Пацієнти перебувають під контролем медиків постійно, тому нескладно скласти повну картину змін у поведінці. Зазвичай це не яскраво. Активна людина починає відчувати незвичне погіршення загального стану. З’являються проблеми із ШКТ, суглобами, м’язами. Починають все частіше загострюватись хронічні захворювання. Наступний етап ясно вказує на прогрес синдрому – погіршується зір та слух, почуття слабкості та постійної втоми не минає. Якщо не вживати заходів – через короткий проміжок часу хворий не зможе обійтися без сторонньої допомоги, потім буде прикутий до ліжка.
При своєчасному зверненні до пансіонату для людей похилого віку можна продовжити активну фазу життя на багато років.
Лікування старечої астенії в будинку для людей похилого віку
Персонал, що обслуговує будинок для людей похилого віку, відмінно орієнтується в галузі медицини, що займається літніми людьми – геріатрії. При надходженні пацієнта з ознаками астенії проводиться діагностика та індивідуальний добір заходів, покликаних коригувати, згладжувати симптоми захворювання. Розробка плану лікування включає цілий комплекс:
- Підбирається раціон харчування, спрямований відновлення ваги, нормалізацію діяльності системи травлення.
- Підбирається комплекс фізичних вправ – за можливостями хворого.
- Проводиться консультація з невропатологом, який призначає терапію для покращення пам’яті, нормалізації мислення.
- Діагностуються та призначається лікування хронічних захворювань.
Будинок для людей похилого віку – оптимальне місце, де можна вивести людину з апатичного стану. Окрім дотримання режиму, гарного харчування та грамотного лікування тут пропонується активна соціальна взаємодія. Пацієнти мають можливість спілкуватися один з одним, брати участь в заходах, займатися хобі, гуляти в парку – насолоджуватися життям. І все це – під невсипущим контролем персоналу, який обслуговує пацієнтів у пансіонаті для літніх та інвалідів, і будь-якої хвилини готовий вжити заходів щодо поліпшення їхнього стану.