Догляд за хворими з пролежнями
До сестринського догляду за лежачим хворим входить обов’язкова профілактика появи пролежнів. Обмежена рухливість людей похилого віку, тиск на певну частину тіла призводять до швидкого розвитку пролежнів – різновиду гангрени м’яких тканин.
Причини появи пролежнів
Побутові умови, в яких перебуває хворий та супутні захворювання, можуть призводити до утворення пролежнів. Професійний догляд за лежачими пацієнтами допомагає запобігти появі цієї недуги. Команда сестринського та молодшого персоналу забезпечують належну гігієну, допомагають змінювати положення тіла та обробляти шкірні покриви.
У людей похилого віку часто спостерігається схильність організму до появи пролежнів. Саме тому необхідна постійна медична допомога, коли хворий перебуває у лежачому та нерухомому стані. Є ряд захворювань та особливостей організму, коли необхідний постійний контроль за станом шкірних покривів за відсутності рухливості людини:
- ожиріння та дистрофія;
- анемія;
- зневоднення організму;
- серцева недостатність;
- дефіцит білка у щоденному раціоні;
- порушення роботи терморегуляції;
- накладання шин та гіпсу на пошкоджені частини тіла.
При таких супутніх захворюваннях можуть швидко виникати пролежні, тому дуже важливим є комплексний догляд за лежачими хворими з супутніми недугами. Чим довше людина перебуває у нерухомому стані, тим сильнішим відбувається тиск на ділянки тканин.
Основні стадії розвитку пролежнів
Класифікація пролежнів у медицині поділяється на 5 основних стадій залежно від тяжкості пошкодження шкірних покривів:
- Початкова. Почервоніння шкіри лише при сильному натисканні. Не потребує лікування.
- Почервоніння шкіри та свербіж. Починається запалення верхніх ділянок тканин, незначні мікросудинні травми. Важливо вчасно допомогти у догляді за пролежнями у лежачих хворих.
- Глибина пошкодження доходить до основної тканини, з’являються сильні тріщини, рани, звітність та гнійні виділення. За лежачими хворими потрібен постійний медичний догляд, відпрацювання та профілактика появи ран.
- Ділянки тканин з пролежнями починають руйнуватися, шкіра покривається чорним некрозом (плямою). На цій стадії вже немає ефекту від лікувальних мазей.
- Відбувається глибоке пошкодження шарів шкіри, утворюються нориці з ушкодженням суглобів та кісток.
Найчастіше у пацієнтів спостерігається 1-3 стадії розвитку пролежнів, які успішно лікуються в нашому будинку престарілих-пансіонаті «Добре життя». 4-5 стадії вже потребують хірургічного втручання.
Допомога з догляду за лежачим хворим та профілактика пролежнів у нашому центрі
Ми забезпечуємо налагоджений роками алгоритм дій сестринського персоналу, щоб забезпечити профілактику появи пролежнів. Догляд за літніми пацієнтами включає:
- щоденний сестринський та лікарський огляд хворого на наявність шкірних ушкоджень;
- регулярну обробку шкірних покривів спеціальними розчинами, особисту гігієну;
- часту зміну постільної білизни, одноразових пелюшок та памперсів;
- проведення медикаментозного лікування, зокрема спеціальними мазями для швидкої регенерації пошкоджених ділянок тканин;
- зміну положення тіла хворого кілька разів на день.
Цілодобовий контроль по догляду за лежачими хворими у нашому центрі дозволить не допустити появи пролежнів у людей похилого віку. Розроблений комплекс заходів дозволить швидко та ефективно вилікувати цю недугу.