Догляд за шкірою онкологічних хворих: як підтримувати шкірні покриви під час та після променевої терапії
Геріатричні пацієнти – це найбільш уразлива категорія онкохворих із раком шкіри. У похилому віці захисний бар’єр шкірних покривів значно слабшає і реакція на хіміотерапію або променеву терапію може бути значно гіршою, ніж у молодшої категорії пацієнтів. Будинок для людей похилого віку для онкологічних хворих практикує програми, спрямовані на мінімізацію ускладнень, підтримку здоров’я та стану шкіри. Це комплекси, які впровадити в домашніх умовах досить складно, оскільки їхнє виконання вимагає постійного контролю літньої людини. Спеціалізовані хоспіси забезпечують професійний догляд онкохворих, а також якісну психологічну допомогу.
Реакція шкіри на лікування раку – ускладнення та побічні ефекти.
Хіміотерапія або променева терапія при раку шкіри залишає слід на загальному стані організму і, звичайно, на шкірних покривах. Догляд за старими у Києві допоможе знизити ризики розвитку таких дерматологічних патологій як:
- свербіж, печіння;
- запалення та почервоніння;
- надмірна сухість, лущення, утворення тріщин;
- висип;
- освіта ран, що не гояться, виразок.
Терапевтичні та профілактичні програми для підтримки онкологічних пацієнтів у спеціалізованих хоспісах також спрямовані на вирішення проблем, спровокованих лікуванням раку:
- підвищена чутливість до УФ-променів;
- стоншування шкіри;
- зміна пігментації.
Перелічені побічні ефекти значно знижують якість життя пацієнта, призводять до дратівливості, депресії, відсутності сну, тривожності та інших неврологічних порушень.
Профілактика ускладнень – догляд за шкірою під час променевої терапії
Цілодобова допомога онкохворим під час променевої терапії включає комплекс спеціальних доглядових процедур за шкірою. Під час опромінення шкірні покриви стають більш уразливими та потребують особливого підходу до щоденного догляду. Геріатричним пацієнтам упоратися з таким завданням допоможуть фахівці пансіонату.
Очищення шкіри
Для мінімізації подразнення, зниження ризиків інфікування та розвитку больового синдрому необхідно дотримуватись деяких правил та рекомендацій. Якщо ви визначили родича з онкологією до спеціалізованого будинку для людей похилого віку (Київ), гігієнічні процедури будуть проводитися із суворим дотриманням принципів:
- ванна замінюється душем;
- суворо дотримується температурний режим – гаряча вода може пошкодити чутливі покриви шкіри;
- у хоспісах, розташованих у Києві для гігієни онкохворих використовують м’які засоби з відповідним рН, не допускається застосування засобів зі скрабуючим ефектом, вмістом ароматів, спирту;
- волосся на шкірі в місцях опромінення не видаляють;
- після душу шкіра промокується м’якою тканиною насухо.
Важливо не видалити мітки, проставлені лікарем під час променевої терапії. У домашніх умовах необхідно практикувати такі самі методи.
Зволоження шкіри
Променева терапія може спровокувати надмірну сухість шкіри, сухість та свербіж, розтріскування. Хоспіс для онкохворих досить приділяє уваги зволоженню шкірних покривів. Основні правила зволоження шкіри:
- використовувати лише дозволені та погоджені з лікарем зволожуючі засоби;
- виключити маслянисті та жирні склади, що забивають пори – крему, лосьйони, мазі.
Зволожуючі препарати можна наносити не раніше ніж через годину після процедури променевої терапії. Якщо сухість супроводжується сильним свербінням, необхідно проконсультуватися з лікарем, який займається хоспісом для онкохворих (Київ), або в онкоклініці — вразлива шкіра в місцях розчісування може інфікуватися, необхідне спостереження.
Захист від УФ
Підвищена чутливість до сонячних променів – одне з частих ускладнень після променевої терапії. Які методи захисту практикує хоспіс (Київ) для онкохворих:
- обмежене перебування на сонці – не більше 15 хвилин з використанням захисних кремів із високим СПФ;
- час для прогулянок на свіжому повітрі – до 10:00 та після 16:00;
- захист тіла закритим м’яким одягом.
Ці принципи догляду за шкірою поширюються і на якийсь час після завершення курсу променевої терапії. Іноді організувати правильний і якісний догляд за людьми похилого віку вдома складно, тому рідним рекомендується звернути увагу на спеціалізовані установи, наприклад, приватний будинок для людей похилого віку з деменцією або синдромом Паркінсона, пансіонати для людей після інсульту або зі складними переломами, профільні геріатричні пансіонати.