Важливість психологічної допомоги для паліативних пацієнтів
Паліативна допомога – це комплекс заходів, спрямованих на зниження фізичних та моральних страждань людини з невиліковною хворобою. Така програма охоплює широкий спектр медпослуг, характеризується мультидисциплінарним підходом: у хоспісах профільну медичну та паліативну допомогу надають профільні лікарі та фізіотерапевти, медичний персонал, фармацевти та обов’язково психологи. Також до складу команди входять немедичні фахівці, які координують аспекти допомоги пацієнту та його рідним.
Хоспіс для онкохворих та людей з іншими хронічними захворюваннями, які значно погіршує якість життя пацієнта, – це оптимальне рішення при фізичних, духовних та психосоціальних проблемах. Паліативні хворі потребують особливого догляду, а забезпечити його в домашніх умовах практично неможливо. Адже крім медичної терапії та гігієнічного догляду хвора людина потребує професійної психологічної допомоги.
Програми паліативної допомоги у хоспісах
Пацієнтам, яких рідні визначають у хоспісі, гарантовано якісну паліативну допомогу. Мультидисциплінарний підхід дозволяє вийти за рамки питань, спрямованих на усунення больових симптомів та підтримки фізіологічних процесів. Спеціально розроблені програми для такої категорії пацієнтів включають:
- безперервний контроль за станом здоров’я;
- медикаментозна терапія, підібрана з урахуванням особливостей клінічної картини;
- створення оптимальних умов пасивного відпочинку та підтримки необхідного рівня активності;
- психоемоційна підтримка.
Паліативна допомога, яку надають хоспіси, спрямована на підтримку фізіологічного стану, активності, духовного та психологічного стану.
Важливість психологічного стану паліативного пацієнта
Паліативний хоспіс – це спеціалізована установа, де пацієнта розглядають не як клінічний випадок, а як особистість. До людини виявляють інтерес, враховують її культурні особливості та релігійні уподобання.
Психоемоційний стрес – це загальний стан, властивий усім пацієнтам на пізніх стадіях невиліковних хвороб. Критеріями розвитку такого стану є:
- тривалість чи прогресування хвороби;
- неприйняття недуги (поточної чи майбутньої);
- психічне та фізичне виснаження.
Посилює стан ставлення оточуючих (рідних чи медперсоналу) до паліативного пацієнта — неналежний догляд за старими Київ, погана взаємодія, недостатність спілкування та уваги, відсутність спадкоємності. Встановлено тісний взаємозв’язок між психологічним та фізичним станом людини: пригнічення, пригніченість, відсутність інтересу до навколишнього світу значно знижує результати терапії.
Якщо пацієнту необхідна паліативна допомога, хоспіс, крім медикаментозної терапії, практикує:
- по можливості – усунення причинних факторів стану;
- загальні заходи — тактовний та дбайливий підхід, повага до індивідуальності та особистості, постійне спілкування на різні теми;
- паліативна хоспісна допомога включає спеціальні індивідуальні психологічні програми підтримки – соціалізація, участь у заходах, групові заняття, релаксаційна терапія, медитації, читання.
Добре впливають на паліативний пацієнт психотерапевтичні методи. Вибираючи будинок для людей похилого віку в Україні (Житомир, Київ, Запоріжжя) цікавтеся про їх методи лікування:
- проведення когнітивної терапії;
- навчання навичкам компенсації та зняття стресу;
- застосування безпечних антидепресантів та анксіолітиків.
Якщо будинок інвалідів Україна не здатний забезпечити професійну психологічну допомогу, значно збільшуються ризики:
- больового синдрому;
- відсутність апетиту;
- суїцидальних вчинків, поведінки та мислення;
- остаточної втрати сенсу життя.
Якщо ви все ще наважуєтеся, чи варто визначати паліативного пацієнта в хоспіс, врахуйте, чи входить професійна психологічна допомога у вартість доглядальниці. Адже в цей життєвий період пацієнту вкрай важливою є ця складова терапії.